2017 NCHSAA Football Playoff Brackets Released

2017 NCHSAA Football Playoff Brackets

The regular season is over and the dust is settling. Now the real season begins. Here were go, the 2017 NCHSAA Football Playoff Brackets are in. The road to the state championship starts here. Email your predictions to Contact@Quartermastersports.com


4AA State Championship

East Top 4 (Earn 1st Round Bye)

  1. Wake Forest (11-0)
  2. Green Hope (9-2)
  3. Garner Magnet (7-4)
  4. Sanderson (8-3)

West Top 4 (Earn 1st Round Bye)

  1. Mallard Creek (11-0)
  2. West Forsyth (11-0)
  3. D.W. Butler (8-2)
  4. Page (10-1)

4AA 1st Round

East

West

1st Round

1st Round

8 Jack Britt 6-5 8 Richmond 7-4
9 Millbrook 5-6 9 North Mecklenburg 8-3
5 Middle Creek 8-3 5 Providence 8-3
12 Laney 7-4 12 South Mecklenburg 2-9
6 Pinecrest 7-4 6 Myers Park 10-1
11 Athens Drive 7-4 11 East Mecklenburg 5-6
7 Leesville Road 7-4 7 Hough 8-3
10 Fuquay-Varina 7-4 10 Ardrey Kell 3-8

4A State Championship

East Top 4 (Earn 1st Round Bye)

  1. Scotland (9-1)
  2. Hoggard (11-0)
  3. Cardinal Gibbons (11-0)
  4. South Central (9-2)

West Top 4 (Earn 1st Round Bye)

  1. Harding University (10-1)
  2. South Caldwell (1-10)
  3. Glenn (10-1)
  4. West Mecklenburg (8-3)

4A 1st Round

East

West

1st Round

1st Round

8 Jordan 6-5 8 Porter Ridge 7-4
9 Seventy-First 8-3 9 Davie 5-6
5 Overhills 8-3 5 East Forsyth 7-4
12 Knightdale 6-5 12 Mooresville 4-7
6 Heritage 10-1 6 Z.B. Vance 8-3
11 Purnell Swett 5-6 11 R.J. Reynolds 6-5
7 Ragsdale 7-4 7 Hickory Ridge 9-2
10 South View 8-3 10 West Charlotte 5-6

3AA State Championship

1st Round

East

West

1 Clayton 11-0 1 Mount Tabor 9-2
16 Northwood 7-4 16 Ashbrook 4-7
8 Cleveland 7-4 8 Watauga 9-2
9 Northern 8-2 9 Asheville 7-4
5 D.H. Conley 10-1 5 Marvin Ridge 10-1
12 Northern Guilford 6-5 12 Sun Valley 8-3
4 Eastern Guilford 9-2 4 Alexander Central 10-1
13 Hillside 5-5 13 Cuthbertson 4-7
3 Lee County 11-0 3 South Iredell 9-2
14 B.L. Smith 5-6 14 Northwest Cabbarus 6-4
6 Orange 8-2 6 A.L. Brown 9-2
11 Cape Fear 8-3 11 Erwin 6-4
7 SE Guilford 9-2 7 SW Guilford 8-3
10 Dudley 9-2 10 Statesville 9-2
2 New Hanover 10-1 2 A.C. Reyonlds 10-1
15 West Brunswick 4-7 15 Parkland 6-5

3A State Championship

1st Round

East

West

1 Western Alamance 11-0 1 Cbarlotte Catholic 11-0
16 Eastern Wayne 6-4 16 West Caldwell 6-5
8 Fike 8-3 8 Stuart Cramer 7-4
9 Triton 6-5 9 Concord 5-6
5 Jacksonville 9-2 5 Weddington 8-3
12 Northside- Jacksonville 6-5 12 Hickory 6-5
4 Terry Sanford 10-1 4 Huss 7-4
13 Rocky Mount 4-6 13 West Rowan 6-5
3 Southern Nash 10-1 3 J.M. Robinson 9-2
14 Westover 4-7 14 Tuscola 7-4
6 Eastern Alamance 9-2 6 Crest 7-4
11 NE Guilford 7-4 11 Monroe 5-6
7 E.E. Smith 8-3 7 Rockingham County 8-3
10 West Carteret 8-3 10 Freedom 7-4
2 Havelock 10-1 2 Kings Mountain 10-1
15 W.M. Williams 5-6 15 Forestview 4-7

2AA State Championship

1st Round

East

West

1 East Duplin 11-0 1 South Point 11-0
16 St. Pauls 5-6 16 West Iredell 5-6
8 Bunn 8-3 8 Shelby 9-2
9 West Stokes 8-3 9 Newton-Conver 9-2
5 Nash Central 9-2 5 Maiden 11-0
12 T.W. Andrews 4-7 12 Foard 8-3
4 Randleman 9-1 4 Mount Pleasant 9-2
13 Roanoke Rapids 8-3 13 East Lincoln 6-5
3 South Granville 11-0 3 Franklin 11-0
14 Washington 4-7 14 Smoky Mountain 5-6
6 West Craven 6-5 6 Wilkes Central 9-2
11 Richlands 8-3 11 Pisgah 6-5
7 Ledford Sr. 8-2 7 North Surry 10-1
10 Anson 4-7 10 Patton 8-3
2 North Davidson 10-1 2 Hibriten 11-0
15 Forest Hills 3-8 15 Brandys 5-6

2A State Championship

1st Round

East

West

1 Northeastern 11-0 1 Reidsville 11-0
16 Bertie 4-7 16 West Lincoln 4-7
8 First Flight 8-3 8 East Rutherford 9-2
9 Clinton 5-5 9 East Montgomery 7-4
5 Wallace-Rose Hill 9-1 5 Graham 3-8
12 Ayden-Grifton 6-5 12 Lincolnton 5-6
4 Beddington 7-4 4 South Columbus 10-1
13 Farmville Central 5-6 13 Wheatmore 9-2
3 SW Onslow 8-3 3 Hendersonville 8-3
14 Goldsboro 6-5 14 Brevard 6-5
6 SW Edgecombe 9-2 6 Salisbury 7-3
11 Hertford County 6-5 11 Red Springs 8-3
7 Kinston 9-2 7 Whiteville 10-1
10 Greene Central 7-4 10 North Wilkes 8-3
2 East Bladen 10-1 2 Mountain Heritage 10-0
15 James Kenan 3-7 15 Lexington Sr. 6-4

1AA State Championship

East Top 4 (Earn 1st Round Bye)

  1. Tarboro (11-0)
  2. J.A. Holmes (10-1)
  3. East Carteret (7-4)
  4. Granville Central (5-6)

West Top 4 (Earn 1st Round Bye)

  1. Mount Airy (11-0)
  2. East Wilkes (9-2)
  3. North Stanly (10-1)
  4. Bessemer City (10-1)

1AA 1st Round

East

West

1 Tarboro 11-0 1 Mount Airy 11-0
2 J.A. Holmes 10-1 2 East Wilkes 9-2
3 East Carteret 7-4 3 North Stanly 10-1
4 Granville Central 5-6 4 Bessemer City 10-1

East

West

1st Round

1st Round

8 Riverside 6-5 8 Polk County 7-4
9 Princeton 7-4 9 North Rowan 8-3
5 West Montgomery 9-2 5 Swain County 7-4
12 Rosewood 5-6 12 Cherryville 4-7
6 Lakewood 9-2 6 Murphy 9-2
11 Pender 4-7 11 South Stanly 5-6
7 Manteo 8-3 7 East Surry 7-4
10 Gates County 6-5 10 Starmount 6-5

1A State Championship

East Top 4 (Earn 1st Round Bye)

  1. North Duplin (11-0)
  2. Northampton County (10-1)
  3. South Robeson (3-8)
  4. Columbia (5-4)

West Top 4 (Earn 1st Round Bye)

  1. Mitchell (10-1)
  2. Cherokee (9-1)
  3. T.J.C.A (10-1)
  4. Mountain Is. Charter (8-3)

1A 1st Round

East

West

1st Round

1st Round

8 Southside 6-5 8 South Stokes 5-6
9 Northside- Pinetown 5-6 9 CSoD 5-6
5 Pamlico County 7-4 5 Robbinsville 7-4
12 Albemarle 4-7 12 Rosman 2-9
6 Plymouth 6-5 6 Elkin 5-6
11 North Edgecombe 4-6 11 Hayesville 3-8
7 SE Halifax 7-4 7 Union Academy 7-4
10 South Creek 5-6 10 Alleghany 4-7

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *