Friday Night Spotlight 10/27

Week 11 Top 25

Here we are, Week 11. It’s time to put up or shut up. If you want to make the NCHSAA playoffs, the time to execute is now. There are only two weeks left in the regular season. Who’s bubble is going to burst? Who’s going to get hot right before the playoff start? We’re about to find out.

4A

School (Record)

[+/-]

Week 11 Opponent

1 Mallard Creek (9-0) vs #13 Hough (7-2)
2 Wake Forest (9-0) at Wakefield (0-9)
3 Harding Uni. (9-1) at Olympic (3-6)
4 Scotland (7-1) +1 at Lumberton (2-7)
5 Heritage (9-0) +1 vs Rolesville (3-6)
6 Glenn (9-0) +2 vs R.J. Reynolds (6-3)
7 D.W. Butler (6-2) -3 vs Garinger (1-8)
8 West Forsyth (9-0) -1 vs Ronald Reagan (3-6)
9 Myers Park (8-1) +1 vs #23 Porter Ridge (6-3)
10 Providence (6-3) +2 at POBAT (1-8)
11 Page (8-1) vs Grimsley (3-6)
12 Hoggard (9-0) -3 at 3A South Brunswick (3-6)
13 Hough (7-2) at Mallard Creek (9-0)
14 Hickory Ridge (8-1) +5 vs East Mecklenburg (5-4)
15 Cardinal Gibbons (9-0) -1 vs Southeast Raleigh (4-5)
16 Z.B. Vance (7-2) -1 at #18 North Mecklenburg (7-2)
17 West Mecklenburg (6-3) -1 at South Mecklenburg (6-3)
18 North Mecklenburg (7-2) -1 vs #16 Z.B. Vance (7-2)
19 Seventy-First (7-2) +1 at #21 Richmond (6-3)
20 East Forsyth (5-4) +1 vs #24 Davie (4-5)
21 Richmond (6-3) -3 vs #19 Seventy-First (7-2)
22 Sanderson (6-3) +2 vs Broughton (2-7)
23 Porter Ridge (6-3) at #9 Myers Park (8-1)
24 Davie (4-5) -2 at #20 East Forsyth (5-4)
25 Middle Creek (7-2) at Holly Springs (2-7)

Dropped Out: None


3A

School (Record)

[+/-]

Week 11 Opponent

1 Charlotte Catholic (9-0) vs Cuthbertson (4-5)
2 Marvin Ridge (9-0) +2 at #11 Sun Valley (7-2)
3 Dudley (8-1) -1 vs North Forsyth (1-8)
4 New Hanover (9-0) -1 vs North Brunswick (1-8)
5 Western Alamance (9-0) +7 vs Eastern Alamance (8-1)
6 Jacksonville (8-1) -1 vs White Oak (2-7)
7 Havelock (8-1) +3 at Swansboro (5-4)
8 Mount Tabor (7-2) at Parkland (6-4)
9 Clayton (8-0) +2 at Smithfield-Selma (1-8)
10 Southern Nash (8-1) -4 at Rocky Mount (3-5)
11 Sun Valley (7-2) +2 vs #2 Marvin Ridge (9-0)
12 Kings Mountain (8-1) -5 at Forestview (3-6)
13 Weddington (6-3) -4 at Monroe (4-5)
14 Lee County (9-0) +2 at Triton (5-4)
15 Terry Sanford (8-1) +4 vs 4A Pine Forest (4-5)
16 Cape Fear (8-2) -1 at E.E. Smith (7-2)
17 Crest (6-3) at Burns (1-8)
18 A.C. Reynolds (8-1) -4 vs West Henderson (6-3)
19 A.L. Brown (8-1) -1 vs #21 J.M. Robinson (7-2)
20 Eastern Guilford (8-2) BYE
21 J.M. Robinson (7-2) +1 at #19 A.L. Brown (8-1)
22 South Iredell (7-2) -1 at North Iredell (0-9)
23 D.H. Conley (8-1) -1 at Southern Wayne (0-9)
24 SW Guilford (6-3) -1 vs Western Guilford (0-9)
25 Alexander Central (9-0) -1 at Hickory (5-4)

Dropped Out: None


2A

School (Record)

[+/-]

Week 11 Opponent

1 South Point (9-0) +1 at Chase (1-8)
2 Shelby (8-1) -1 vs #25 East Rutherford (6-3)
3 Reidsville (9-0) at Bartlett Yancey (2-8)
4 East Duplin (9-0) vs James Kenan (3-5)
5 Wallace-Rose Hill (7-1) vs Clinton (5-3)
6 Hibriten (9-0) vs West Iredell (5-4)
7 Northeastern (9-0) vs First Flight (7-2)
8 North Davidson (8-1) vs Sailsbury (6-2)
9 Mountain Heritage (8-0) vs 1A #21 Polk County (6-3)
10 Franklin (9-0) at Pisgah (5-4)
11 South Granville (9-0) at Granville Central (4-5)
12 Mount Pleasant (6-2) +2 vs East Montgomery (8-1)
13 Newton-Conover (8-1) at #22 Maiden (9-0)
14 South Columbus (9-0) -2 at West Bladen (4-5)
15 Randleman (7-1) vs Eastern Randolph (3-6)
16 SW Edgecombe (8-1) +1 at North Johnston (5-4)
17 Hendersonville (6-3) +2 vs Brevard (6-3)
18 East Bladen (8-1) -2 at 1A South Robeson (3-6)
19 Ledford Sr. (7-1) +1 at East Davidson (6-4)
20 SW Onslow (6-3) +2 at Pender (4-5)
21 Nash Central (7-2) -3 at North Pitt (1-8)
22 Maiden (9-0) -1 vs #13 Newton-Conover (8-1)
23 Whiteville (8-1) vs St. Pauls (5-4)
24 Patton (7-2) vs Bunker Hill (1-9)
25 East Rutherford (6-3) NR at #2 Shelby (8-1)

Dropped Out: #25 Pisgah


1A

School (Record)

[+/-]

Week 11 Opponent

1 Tarboro (10-0) BYE
2 Mount Airy (9-0) vs Bishop McGinness (3-6)
3 East Wilkes (8-0) at Elkin (3-6)
4 J.A. Holmes (8-1) vs #13 Manteo (8-1)
5 Mitchell (8-1) vs Avery County (2-7)
6 North Stanly (8-1) +4 at North Moore (2-7)
7 Cherokee (8-0) +4 at Hayesville (2-7)
8 North Duplin (8-0) +1 vs Rosewood (5-4)
9 East Surry (6-3) +3 vs South Stokes (4-5)
10 Murphy (7-2) -4 vs Roseman (2-7)
11 North Rowan (7-2) -4 at #18 West Montgomery (7-2)
12 T.J.C.A. (9-0) +6 vs #15 Mountain Is. Charter (7-2)
13 Manteo (8-1) at #4 J.A. Holmes (8-1)
14 Bessemer City (8-1) -6 at CDoD (4-5)
15 Mountain Is. Charter (7-2) vs #12 T.J.C.A (9-0)
16 Starmount (5-4) +3 at 2A Wilkes Central (7-2)
17 Swain County (5-4) +7 at #20 Robbinsvile (6-3)
18 West Montgomery (7-2) +2 vs #11 North Rowan (7-2)
19 Northampton County (9-1) -2 BYE
20 Robbinsville (6-3) -6 vs #17 Swain County (5-4)
21 Polk County (6-3) -5 at 2A #9 Mountain Heritage (8-0)
22 East Carteret (6-3) at 2A Richlands (6-3)
23 Lakewood (7-2) -2 vs #24 Princeton (6-3)
24 Princeton (6-3) NR at #23 Lakewood (7-2)
25 Pamlico County (6-3) NR at Riverside (4-5)

Dropped Out: #23 Southside, #25 Union Academy


Games of Week 11

4A

13 Hough (7-2)
1 Mallard Creek (9-0)
23 Porter Ridge (6-3)
9 Myers Park (8-1)
16 Z.B. Vance (7-2)
18 North Mecklenburg (7-2)
19 Seventy-First (7-2)
21 Richmond (6-3)
24 Davie (4-5)
20 East Forsyth (5-4)

3A

2 Marvin Ridge (9-0)
11 Sun Valley (7-2)
Eastern Alamance (8-1)
5 Western Alamance (9-0)
16 Cape Fear (8-2)
E.E. Smith (7-2)
21 J.M. Robinson (7-2)
19 A.L. Brown (8-1)

2A

25 East Rutherford (6-3)
2 Shelby (8-1)
9 Mountain Heritage (8-0)
21 1A Polk County (6-3)
10 Franklin (9-0)
Pisgah (5-4)
East Montgomery (8-1)
12 Mount Pleasant (6-2)
13 Newton-Conover (8-1)
22 Maiden (9-0)
 FNS GAME OF THE WEEK

1A

13 Manteo (8-1)
4 J.A. Holmes (8-1)
11 North Rowan (7-2)
18 West Montgomery (7-2)
15 Mountain Is. Charter (7-2)
12 T.J.C.A. (9-0)
16 Starmount (5-4)
2A Wilkes Central (7-2)
17 Swain County (5-4)
20 Robbinsville (6-3)
24 Princeton (6-3)
23 Lakewood (7-2)

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *