Friday Night Spotlight Week 5

Week 5 of the NC high school football season is upon us. This Friday we’re looking at an outstanding schedule of games. Very good teams are going to get tested this week. Here’s a look at the top 25 and the upcoming action.

Week 5 Top 25

4A

School (Record)

[+/-]

Week 5 Opponent

1 Wake Forest (4-0) at 3A #6 Southern Nash (4-0)
2 Heritage (4-0) +1 vs Jordan (1-3)
3 Mallard Creek (3-0) +1 at #8 Harding University (4-0)
4 West Forsyth (4-0) -2 BYE
5 West Mecklenburg (4-0) +2 vs #11 Scotland County (1-1)
6 Page (3-1) -1 at Ronald Reagan (2-2)
7 Myers Park (4-0) +1 BYE
8 Harding Uni. (4-0) +7 vs #3 Mallard Creek (3-0)
9 East Forsyth (3-1) -3 BYE
10 Hoggard (3-0) -1 vs Purnell Swett (3-0)
11 Scotland (1-1) at #5 West Mecklenburg (4-0)
12 Middle Creek (2-2) vs Panther Creek (4-0)
13 Providence (3-1) +5 at #17 D.W. Butler (1-1)
14 Z.B. Vance (2-1) -1 at South Mecklenburg (0-4)
15 Pinecrest (3-1) -5 BYE
16 Davie (2-2) at 3A Jesse Carson (1-3)
17 D.W. Butler (1-1) +2 vs #13 Providence (3-1)
18 Glenn (4-0) -4 vs 3A #3 Mount Tabor (3-1)
19 Sanderson (2-2) -2 at Green Hope (3-1)
20 Hickory Ridge (4-0) +3 BYE
21 Seventy-First (3-1) +1 BYE
22 Cardinal Gibbons (3-0) NR vs 3A Cedar Ridge (1-2)
23 NW Guilford (3-1) +1 vs 3A SW Guilford (2-2)
24 Richmond (2-2) -4 BYE
25 Millbrook (1-3) -4 vs Apex (1-3)

Dropped Out: #25 Mooresville


3A

School

[+/-]

Week 5 Opponent

1 Dudley (4-0) +1 at #9 SE Guilford (4-0)
2 Charlotte Catholic (4-0) -1 BYE
3 Mount Tabor (3-1) at 4A #18 Glenn (4-0)
4 New Hanover (4-0) BYE
5 Weddington (3-0) +1 at Crest (1-2)
6 Southern Nash (4-0) +2 vs 4A #1 Wake Forest (4-0)
7 Cape Fear (3-1) +2 vs 4A Overhills (2-1)
8 Marvin Ridge (4-0) -1 BYE
9 SE Guilford (4-0) +4 vs #1 Dudley (4-0)
10 Eastern Guilford (3-1) -5 at B.L. Smith (2-2)
11 Lee County (4-0) at #15 West Carteret (4-0)
12 Sun Valley (3-0) +4 vs 4A Olympic (2-2)
13 Western Alamance (4-0) -3 BYE
14 Havelock (3-1) vs Rocky Mount (1-2)
15 West Carteret (4-0) +10 vs #11 Lee County (4-0)
16 A.C. Reynolds (3-1) -4 at Enka (1-3)
17 D.H. Conley (3-1) vs 2A West Craven (1-3)
18 Terry Sanford (3-1) BYE
19 Stuart Cramer (3-0) at 2A #2 South Point (4-0)
20 Jacksonville (3-1) vs 4A New Bern (1-3)
21 Eastern Alamance (4-0) NR BYE
22 Hillside (1-3) BYE
23 Clayton (4-0) vs Fike (3-1)
24 South Iredell (4-0) -3 at 4A Mooresville (1-2)
25 A.L. Brown (3-1) NR at West Rowan (1-2)

Dropped Out: #15 Huss, #24 Rocky Mount


2A

School

[+/-]

Week 5 Opponent

1 Shelby (4-0) at 3A Kings Mountain (3-0)
2 South Point (4-0) vs 3A #19 Stuart Cramer (3-0)
3 Wallace-Rose Hill (4-0) BYE
4 North Davidson (2-1) +1 vs East Davidson (3-1)
5 Northeastern (3-0) -1 vs 3A Northern Nash (0-4)
6 Hibriten (4-0) vs Newton-Conover (3-0)
7 Reidsville (4-0) +1 vs (VA) Magna Vista (1-1)
8 East Duplin (4-0) -1 vs 4A Ashley (2-1)
9 Franklin (4-0) BYE
10 Mountain Heritage (3-0) vs 1A Hayesville (1-3)
11 East Bladen (3-0) vs #15 South Columbus (3-0)
12 Hendersonville (3-1) +1 at 3A Burns (1-2)
13 Pisgah (3-1) +1 at (TN) Greenville (4-0)
14 Mount Pleasant (3-1) -2 at 3A East Rowan (2-2)
15 South Columbus (3-0) +3 at #11 East Bladen (3-0)
16 SW Edgecombe (3-0) vs 1A #1 Tarboro (4-0) RIVAL
17 South Granville (4-0) BYE
18 Kinston (4-0) +5 at 3A Southern Wayne (0-4)
19 Nash Central (3-1) at Goldsboro (3-1)
20 Clinton (0-3) at 3A Southern Lee (2-2)
21 Whiteville (2-1) at 1A East Columbus (0-3)
22 Randleman (3-1) NR BYE
23 Ledford Sr. (2-1) +1 at South Rowan (0-3)
24 Patton (2-2) -9 at East Rutherford (3-1)
25 Hertford County (2-1) NR at 4A South Central (3-1)

Dropped Out: #22 East Rutherford, #25 West Craven


1A

School

[+/-]

Week 5 Opponent

1 Tarboro (4-0) at 2A #16 SW Edgecombe (3-0) RIVAL
2 Murphy (3-1) vs (GA) Gilmer (0-3)
3 J.A. Holmes (4-0) vs 2A Currituck County (2-2)
4 Mitchell (4-0) vs (SC) Carolina Wildcats (1-3)
5 Mount Airy (3-0) +1 vs 2A North Surry (4-0) RIVAL
6 North Rowan (3-1) -1 BYE
7 North Stanly (3-0) +1 vs 3A Northwest Cabarrus (1-2)
8 East Carteret (3-1) +5 BYE
9 Southside (4-0) +2 vs #21 North Duplin (4-0)
10 Polk County (3-0) +2 vs 2A East Henderson (1-3)
11 East Wilkes (4-0) -1 BYE
12 Bessemer City (3-0) +2 vs 2A North Lincoln (1-2)
13 Lakewood (4-0) +2 at 2A North Lenior (2-2)
14 Robbinsville (2-1) -5 vs (GA) Rabun Gap-Nacooche (2-1)
15 Mountain Island Charter (2-1) +1 vs Commonwealth (1-2)
16 West Montgomery (2-1) -10 at 2A West Stanly (2-2)
17 Cherokee (3-0) vs 2A Smoky Mountain (2-1)
18 Northampton County (3-1) +2 vs Plymouth (1-3)
19 Swain County (1-3) -2 BYE
20 T.J.C.A. (4-0) +1 BYE
21 North Duplin (4-0) -2 at #9 Southside (4-0)
22 East Surry (2-2) +1 at 2A West Stokes (3-1) RIVAL
23 Gates County (2-2) +2 vs Southeast Halifax (2-2)
24 Manteo (3-1) NR vs Northside-Pinetown (2-2)
25 Pender (1-2) NR BYE

Dropped Out: #22 Riverside, #24 Union


Games of the Week

4A

#1 Wake Forest (4-0)
#6 3A Southern Nash (4-0)

 

#3 Mallard Creek (4-0)
#8 Harding University (4-0)

FNS Game of the Week

#11 Scotland (1-1)
#5 West Mecklenburg (4-0)

 

#13 Providence (3-1)
#17 D.W. Butler (1-1)

 

#3 3A Mount Tabor (3-1)
#18 Glenn (4-0)

3A

#1 Dudley (4-0)
#9 SE Guilford (4-0)

 

#11 Lee County (4-0)
#15 West Carteret (4-0)

 

#19 Stuart Cramer (3-0)
#2 2A South Point (4-0)

2A

Newton-Conover (3-0)
#6 Hibriten (4-0)

 

#15 South Columbus (3-0)
#11 East Bladen (3-0)

 

#16 SW Edgecombe (3-0)
#1 1A Tarboro (4-0)

 

#24 Patton (2-2)
East Rutherford (3-1)

1A

2A North Surry (4-0) RIVAL
#5 Mount Airy (3-0)

 

#21 North Duplin (4-0)
#9 Southside (4-0)

 

#22 East Surry (2-2)
2A West Stokes (3-1) RIVAL

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *