Friday Night Spotlight 9/29

We have a new #1 in NC! Wake Forest has played very well this season. Their schedule has been tough too, but in the MaxPreps.com formula spit out Mallard Creek as the new #1 in NC. The Mavericks have had an even more daunting early-season schedule. Middle Creek has knocked off 4 teams ranked within the Top 25 (Harding U., Scotland County, D.W. Butler, Z.B. Vance) with ease.  Several teams along the Top 25 rankings have byes in Week 7. Most teams are in conference play this weekend, meaning anything can happen.

Top 25

4A

School (Record)

[+/-]

Week 7 Opponent

1 Mallard Creek (5-0) +1 at Lake Norman (1-4)
2 Wake Forest (6-0) -1 BYE
3 Heritage (6-0) BYE
4 Harding Uni. (5-1) +5 vs #14 Providence (4-2)
5 West Forsyth (5-0) -1 at NW Guilford (3-3)
6 Scotland (3-1) -1 at Purnell Swett (3-2)
7 Hoggard (5-0) +3 vs Laney (3-2)
8 Glenn (5-0) -1 vs Ragsdale (4-2)
9 Myers Park (5-0) -1 at Rocky River (0-5)
10 Page (5-1) -4 at #13 East Fosyth (4-1)
11 D.W. Butler (3-1) +1 vs Porter Ridge (3-2)
12 West Mecklenburg (4-2) -1 at Ardrey Kell (0-6)
13 East Forsyth (4-1) vs #10 Page (5-1)
14 Providence (4-2) +1 at #4 Harding University (5-1)
15 Cardinal Gibbons (5-0) +7 vs Riverside-Durham (3-2)
16 North Mecklenburg (5-0) NR at West Charlotte (3-2)
17 Z.B. Vance (3-2) -1 vs Hopewell (0-5)
18 Richmond (3-2) +5 vs #23 Pinecrest (3-2)
19 Seventy-First (4-1) +2 at Hoke County (0-5)
20 Hickory Ridge (5-0) -1 vs Garinger (1-4)
21 Sanderson (4-2) -3 at Leesville Road (3-3)
22 Middle Creek (4-2) -8 BYE
23 Pinecrest (3-2) -6 at #18 Richmond (3-2)
24 Davie (3-3) -4 BYE
25 Hough (3-2) -1 at Mooresville (2-3)

Dropped Out: #25 South View


3A

School (Record)

[+/-]

Week 7 Opponent

1 Dudley (5-0) at SW Guilford (4-2)
2 Charlotte Catholic (5-0) at #7 Weddington (4-1)
3 Lee County (5-0) vs 2A Cummings (1-5)
4 New Hanover (5-0) vs Topsail (4-1)
5 Mount Tabor (4-2) at Western Guilford (0-6)
6 Marvin Ridge (5-0) vs Monroe (3-2)
7 Weddington (4-1) +7 vs #2 Charlotte Catholic (5-0)
8 Cape Fear (5-1) +1 vs Douglas Byrd (0-6)
9 Southern Nash (5-1) -1 BYE
10 Crest (3-2) +2 vs Stuart Cramer (3-2)
11 Western Alamance (5-0) +2 at Morehead (2-3)
12 A.L. Brown (5-1) +4 BYE
13 Havelock (5-1) -6 BYE
14 Jacksonville (4-1) +4 at 2A Hertford County (3-2)
15 SE Guilford (5-1) -4 BYE
16 Sun Valley (4-1) -6 at Parkwood (2-3)
17 Kings Mountain NR vs North Gaston (2-3)
18 Terry Sanford (4-1) -1 vs Gray’s Creek (0-6)
19 D.H. Conley (5-1) -4 BYE
20 Clayton (5-0) +2 BYE
21 Eastern Alamance (5-0) -2 at Person (2-3)
22 A.C. Reynolds (5-1) -1 at Tuscola (4-1)
23 Eastern Guilford (4-2) -3 at Southwest Randolph (4-2)
24 West Carteret (5-1) +1 BYE
25 Hillside (2-3) -1 at East Chapel Hill

Dropped Out: #23 Stuart Cramer


2A

School (Record)

[+/-]

Week 7 Opponent

1 South Point (5-0) vs 3A Ashbrook (3-2)
2 Shelby (5-1) BYE
3 Reidsville (6-0) +1 vs T.W. Andrews (1-4)
4 East Duplin (6-0) +5 vs Spring Creek (3-2)
5 Northeastern (5-0) vs Cent. VA Disciples (3-1)
6 Wallace-Rose Hill (4-1) -3 at Midway (3-3)
7 North Davidson (4-1) -1 vs West Davidson (1-4)
8 Hibriten (6-0) -1 BYE
9 Franklin (5-0) -1 vs (SC) Carolina Wildcats (1-4)
10 Mountain Heritage (5-0) +1 BYE
11 South Columbus (5-0) -1 vs St. Pauls (3-2)
12 East Bladen (4-1) +2 vs 1A West Columbus
13 Pisgah (4-2) +2 BYE
14 Hendersonville (4-2) -2 BYE
15 Newton-Conover (4-1) +2 at Brandys (2-3)
16 Mount Pleasant (4-2) -3 BYE
17 Randleman (4-1) +3 at Providence Grove (1-4)
18 South Granville (5-0) -2 vs Southern Vance (3-3)
19 Kinston (6-0) -1 vs Greene Central (4-2)
20 SW Edgecombe (4-1) -1 at Currituck County (2-3)
21 Nash Central (5-1) NR BYE
22 Patton (4-2) -1 at Draughn (1-5)
23 Maiden (5-0) at West Lincoln (3-2)
24 Ledford Sr. (4-1) -2 vs Lexington Sr. (2-2)
25 Clinton (2-3) BYE

Dropped Out: #24 Whiteville


1A

School (Record)

[+/-]

Week 7 Opponent

1 Tarboro (6-0) vs Jones Sr. (0-6)
2 Murphy (5-1) +1 at Andrews (1-5)
3 J.A. Holmes (5-1) -1 BYE
4 Mount Airy (6-0) BYE
5 East Wilkes (5-0) +2 vs 2A West Wilkes (4-1)
6 Mitchell (6-0) -1 BYE
7 North Rowan (4-1) -1 vs South Stanly (2-3)
8 Bessemer City (5-0) at Highland SOT (2-3)
9 North Stanly (4-1) +3 vs Chatham Central (1-4)
10 East Carteret (4-1) +1 at 2A Croatan (1-4)
11 Polk County (4-1) -2 at 2A East Rutherford (3-2)
12 North Duplin (4-0) +1 at Granville Central (2-3)
13 Cherokee (5-0) +1 at #19 Swain County (2-3)
14 Robbinsville (3-2) -4 at Rosman (2-4)
15 Northampton County (5-1) +1 at North Edgecombe (1-4)
16 Southside (4-2) +1 at Pamilico (4-2)
17 East Surry (3-3) +4 BYE
18 T.J.C.A. (5-0) +2 vs Pine Lake Prep. (2-3)
19 Swain County (2-3) -1 vs #13 Cherokee (5-0)
20 Manteo (5-1) +3 BYE
21 West Montgomery (3-2) -3 vs South Davidson (1-4)
22 Lakewood (5-1) BYE
23 Mountain Is. Charter (3-2) -8 vs #25 Union Acadamy (4-1)
24 Princeton (4-1) at 3A Swansboro (4-1)
25 Union Acadamy (4-1) NR at #23 Mnt. Is. Charter (3-2)

Dropped Out: #25 Gates County


Games of the Week

4A

#14 Providence (4-2) at #4 Harding University (5-1)
#10 Page (5-1) at #13 East Forsyth (4-1)
#23 Pinecrest (3-2) at #18 Richmond (3-2)

3A

#1 Dudley (5-0) at Southwest Guilford (4-2)
#2 Charlotte Catholic (5-0) at #7 Weddington (4-1) FNS Game of the Week
Stuart Cramer (3-2) at #10 Crest (3-2)

2A

NONE

1A

#13 Cherokee (5-0) at #19 Swain County (2-3)
#25 Union Academy (4-1) at #23 Mountain Island Charter (3-2)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *