Friday Night Spotlight 10/13

Week 9 is here. We’re roughly three-quarters of the way through the regular season and things are shaping up for an exciting finish to the 2017 high school football season. There are some great games on the slate this Friday night, especially in 4A where there are six matchups between ranked schools. The battle is on, fire up the stadium lights and grab a jacket, its Friday night!


4A

School (Record)

[+/-]

Week 9 Opponent

1 Mallard Creek (7-0) at Hopewell (0-7)
2 Wake Forest (7-0) at Corinth Holders (2-4)
3 Harding Uni. (7-1) vs Ardrey Kell (1-7)
4 Heritage (7-0) vs Wakefield (0-7)
5 D.W. Butler (5-1) +3 at Independence (1-6)
6 Scotland (5-1) -1 vs #16 Seventy-First (6-1)
7 Hoggard (7-0) -1 vs Ashley (3-4)
8 West Forsyth (7-0) -1 vs #22 Davie (4-3)
9 Glenn (7-0) +2 vs #21 East Forsyth (4-3)
10 Page (6-1) at NW Guilford (3-5)
11 Myers Park (6-1) -2 vs #20 Hickory Ridge (7-0)
12 West Mecklenburg (6-2) vs #14 Providence (4-3)
13 Cardinal Gibbons (7-0) +3 vs Millbrook (4-4)
14 Providence (4-3) at #12 West Mecklenburg (6-2)
15 North Mecklenburg (7-0) +2 vs #19 Hough (5-2)
16 Seventy-First (6-1) +5 at #6 Scotland (5-1)
17 Richmond (4-3) -4 at Hoke (0-7)
18 Z.B. Vance (5-2) -3 vs West Charlotte (3-4)
19 Hough (5-2) -1 at #15 North Mecklenburg (7-0)
20 Hickory Ridge (7-0) -1 at #11 Myers Park (6-1)
21 East Forsyth (4-3) -1 at #9 Glenn (7-0)
22 Davie (4-3) +2 at #8 West Forsyth (7-0)
23 Middle Creek (5-2) -1 at Apex Friendship (3-4)
24 Sanderson (5-3) -1 BYE
25 Porter Ridge (4-3) NR at Garinger (1-6)

Dropped Out: #25 Pinecrest


3A

School (Record)

[+/-]

Week 9 Opponent

1 Charlotte Catholic (7-0) vs Piedmont (2-5)
2 Dudley (6-1) at Western Guilford (0-8)
3 Marvin Ridge (7-0) at Cuthbertson (4-3)
4 New Hanover (7-0) vs West Brunswick (2-5)
5 Southern Nash (6-1) +4 vs Northern Nash (1-6)
6 Mount Tabor (6-2) BYE
7 Kings Mountain (6-1) +10 at Ashbrook (3-4)
8 Crest (5-2) -1 vs Huss (4-3)
9 Cape Fear (7-1) -1 vs 4A South View (6-1)
10 Havelock (6-1) +4 at White Oak (2-5)
11 Weddington (5-2) -1 vs Parkwood (2-5)
12 Lee County (7-0) -7 at West Harnett (0-7)
13 Jacksonville (6-1) vs West Carteret (5-2)
14 Western Alamance (7-0) -3 vs McMicheal (2-5)
15 A.L. Brown (6-1) -3 at Cox Mill (3-4)
16 Clayton (6-0) +2 at East Wake (1-6)
17 Terry Sanford (6-1) -1 at Westover (2-5)
18 Sun Valley (5-2) +3 vs Monroe (3-4)
19 A.C. Reynolds (6-1) -4 vs Asheville (5-3)
20 Alexander Central (7-0) +5 vs McDowell (1-6)
21 D.H. Conley (6-1) -2 vs 4A New Bern (4-4)
22 J.M. Robinson (5-2) NR at Concord (3-4)
23 SE Guilford (6-1) vs Eastern Guilford (6-2)
24 E.E. Smith (7-1) NR vs 4A Pine Forest (3-4)
25 South Iredell (5-2) NR at West Rowan (4-3)

Dropped Out: #20 Eastern Alamance, #22 Eastern Guilford, #24 SW Guilford


2A

School (Record)

[+/-]

Week 9 Opponent

1 Shelby (6-1) vs R-S Central (2-5)
2 South Point (7-0) vs #25 East Rutherford (5-2)
3 Reidsville (8-0) at Cummings (1-6)
4 East Duplin (8-0) at Midway (3-5)
5 Hibriten (7-0) at Draughn (2-6)
6 Wallace-Rose Hill (6-1) BYE
7 Northeastern (7-0) at Currituck County (3-4)
8 North Davidson (6-1) vs Lexington Sr. (3-3)
9 Mountain Heritage (6-0) vs C.D. Owen (0-6)
10 Franklin (7-0) vs Brevard (6-1)
11 South Columbus (7-0) vs Fairmont (3-4)
12 Newton-Conover (6-1) +1 at Lake Norman Charter (3-4)
13 Nash Central (6-1) +7 at #21 SW Edgecombe (6-1)
14 South Granville (7-0) +4 at Roanke Rapids (7-1)
15 East Bladen (6-1) -3 at St. Pauls (4-3)
16 Mount Pleasant (5-2) +1 vs Anson (1-6)
17 Randleman (6-1) -3 at T. Wingate Andrews (3-5)
18 Pisgah (6-2) -3 at East Henderson (2-5)
19 Hendersonville (4-3) -3 at Smoky Mountain (3-4)
20 Kinston (7-0) -1 at Ayden Grifton (5-2)
21 SW Edgecombe (6-1) +1 vs #13 Nash Central (6-1)
22 SW Onslow (4-3) NR at Lejeune (0-7)
23 Patton (6-2) at West Iredell (4-3)
24 Maiden (7-0) -3 at North Lincoln (2-5)
25 East Rutherford (5-2) at #2 South Point (7-0)

Dropped Out: #24 Whiteville, #25 Ledford Sr.


1A

School (Record)

[+/-]

Week 9 Opponent

1 Tarboro (8-0) vs Northside-Pinetown (3-4)
2 Mount Airy (7-0) at South Stokes (3-4)
3 East Wilkes (6-0) +1 vs Alleghany (4-3)
4 J.A. Holmes (6-1) -1 at Plymouth (3-4)
5 Murphy (6-1) +1 vs Hayesville (1-6)
6 Mitchell (6-1) -1 vs Madison (3-4)
7 North Rowan (6-1) -1 vs Chatham Central (1-6)
8 Cherokee (7-0) -1 BYE
9 Bessemer City (7-0) +2 at Pine Lake Prep. (3-4)
10 North Duplin (6-0) +2 at Union (2-5)
11 North Stanly (6-1) -1 vs Albemarle (3-4)
12 East Surry (4-3) +1 at WPA (1-5)
13 Manteo (6-1) +4 at Camden County (1-6)
14 Robbinsville (5-2) at Hickory Hawks (2-4)
15 East Carteret (5-2) -6 at 2A Trask (5-2)
16 Mountain Is. Charter (5-2) +4 at CSoD (3-4)
17 Polk County (4-1) -2 at Avery County (2-5)
18 Northampton County (7-1) -2 vs NW Halifax (1-5)
19 T.J.C.A. (7-0) -1 at HSoT (2-5)
20 Lakewood (5-2) -1 vs Rosewood (4-3)
21 West Montgomery (5-2) at South Stanly (3-4)
22 Starmount (3-4) at West Wilkes (5-2)
23 Union Academy (4-3) NR vs Cherryville (2-5)
24 Swain County (3-4) +1 at Rosman (2-6)
25 Southside (5-3) -1 vs Riverside (5-3)

Dropped Out: #23 Princeton


Games of the Week

4A

  • #16 Seventy-First (6-1) at #5 Scotland (5-1) FNS Game of the Week
  • #22 Davie (4-3) at #8 West Forsyth (7-0)
  • #21 East Forsyth (4-3) at #9 Glenn
  • #20 Hickory Ridge (7-0) at #11 Myers Park (6-1)
  • #14 Providence (4-3) at #12 West Mecklenburg (6-2)
  • #19 Hough (5-2) at #15 North Mecklenburg (7-0)

3A

  • 4A South View (6-1) at #9 Cape Fear (7-1)
  • West Carteret (5-2) at #13 Jacksonville (6-1)
  • Eastern Guilford (6-2) at #23 SE Guilford (6-1)

2A

  • #25 East Rutherford (5-2) at #2 South Point (7-0)
  • Brevard (6-1) at #10 Franklin (7-0)
  • #13 Nash Central (6-1) at #21 SW Edgecombe (6-1)
  • #14 South Granville (7-0) at Roanoke Rapids (7-1)

1A

  • None

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *